Predsjednik Sindikata Nove Željezare Zenica Rašid Fetić izjavio je da među radnicima ove kompanije vlada znatno veći optimizam nego prije nekoliko sedmica, kada je bilo mnogo neizvjesnosti i straha od gašenja proizvodnje.
Gostujući u Dnevniku 2 Federalne televizije, Fetić je kazao da zaposleni pozdravljaju aktivnosti koje su pokrenute kroz poseban zakon o Željezari, ističući da je cilj sačuvati fabriku, radna mjesta i omogućiti nastavak proizvodnje.
“Raspoloženje je sigurno bolje nego prije mjesec dana, kada se intenzivno govorilo o gašenju i zatvaranju fabrike. Radnici podržavaju odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i pozdravljaju poteze koji imaju za cilj spas Željezare, radnih mjesta i, u konačnici, industrije u Federaciji BiH”, rekao je Fetić.
Govoreći o narednim koracima, predsjednik Sindikata je naglasio da će jedan od ključnih trenutaka biti imenovanje vanrednog upravnika koji će preuzeti upravljanje kompanijom i imati odgovornost za donošenje važnih odluka.
“Vanredni upravnik će imati sve nadležnosti i preuzet će odgovornost za vođenje kompanije. Potrebno je formirati kvalitetan tim, nastaviti saradnju sa institucijama i krenuti u nabavku sirovina kako bismo najkasnije do jeseni ponovo potpalili visoku peć”, kazao je Fetić.
Dodao je da sindikat ne gleda samo na trenutno rješavanje problema, nego na dugoročnu budućnost jedne od najvažnijih industrijskih kompanija u zemlji.
“Ne razmišljamo kratkoročno. Vjerujemo u budućnost Željezare. Uz određena ulaganja i stručne ljude moguće je osigurati njen opstanak. Najvažnije je da postoje ljudi koji žele sačuvati ovu fabriku”, poručio je.
Fetić je istakao da radnici i dalje obavljaju potrebne aktivnosti u pogonima, te da je za ponovno pokretanje proizvodnje potrebno obezbijediti značajna sredstva za nabavku osnovnih sirovina.
“Radnici su iskoristili dio godišnjeg odmora, ali su se vratili u fabriku i rade ono što je potrebno. Najveći izazov bit će nabavka koksa i rude, za šta će biti potrebno između 50 i 60 miliona KM. Nakon toga možemo osigurati proizvodnju za naredna dva do tri mjeseca”, naveo je.
Prema njegovim riječima, dodatna ulaganja bit će potrebna i u postojeće proizvodne kapacitete.
“Na visokoj peći i u Čeličani postoji materijal koji zahtijeva određena ulaganja u narednom periodu. Vjerujem da bismo novu godinu mogli dočekati u mnogo pozitivnijoj atmosferi i sa jasnijom perspektivom za fabriku”, rekao je Fetić.
Osvrćući se na postupak pred sudom, kazao je da očekuje profesionalno postupanje institucija i da bi cijeli proces konačno trebao biti okončan.
“Nemam razloga ni da vjerujem ni da ne vjerujem sudu. Oni trebaju postupiti po svojoj savjesti i ovu agoniju privesti kraju”, poručio je.
Na kraju razgovora izrazio je podršku potezima Vlade Federacije BiH, uz očekivanje da će i druge institucije završiti svoj dio posla.
“Pozdravljam hrabrost Vlade Federacije. Vjerujem institucijama Bosne i Hercegovine i očekujem odluku u interesu radnika i države. Ovdje se radi o mnogo većem interesu od interesa pojedinca”, rekao je Fetić.
Govoreći o bivšim vlasnicima kompanije, Fetić je poručio da smatra kako oni više ne trebaju biti u fokusu javnosti.
“Što se tiče bivših vlasnika, oni više apsolutno ne zaslužuju da ih spominjemo”, zaključio je.